Webmaster Forum, Ticaret Forumu, Webmaster Para Kazanma

Geri dön   Webmaster Forum, Ticaret Forumu, Webmaster Para Kazanma > Wmyeri Webmaster Kütüphanesi > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim hukuku üzerine sorunlarınızı paylaşabilirsiniz

Cevapla
 
Seçenekler Arama
  #1  
Alt 31 Ağustos 2015, 17:33
WideSight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Normal Üye
  
 
Ankara Şubesi
Üyelik Tarihi: 30 Ağustos 2015
Mesajlar: 2
Konular : 2
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
WideSight yakında ünlü olacakWideSight yakında ünlü olacak
Post Türkiyede Bilişim Hukuku

Türkiye'de Bilişim Hukuku


Bilişim Hukuku : İnsanların elektronik-teknik veya kitlesel (toplumsal) alanlar-da ki, iletişiminde kullandığı bilginin, düzenli bir şekilde işlenmesinin engellenmesi ihlali ile uğraşılmasına ve bunların maddelere ayrılmasına bilişim hukuku denir...

"Bilişim Hukuku", Türk Ceza Kanununca (TCK) düzenlenmiş olup, "Banka Hesap Bilgileri" veya diğer "Bilişim Sistemlerine" izinsiz bir şekilde sızıp hasa- zarar verme amacıyla yapılan girişimleri ve işleyişleri engellemek (vb.) fiilleri işleyenlere karşı gerekli cezai yaptırımların yapıldığı bilim dalıdır..

Ancak ve ancak, burada bilinmesi gerekmekte olan en önemli yer ise "Bilişim
Suçlarının" neleri kapsadığıdır. "Bilişim Suçları" bilişim alanı, "hukuksal hakların" yasal olmayan yollardan ihlal edilmesi durumudur.

Bilişim Hukuku Neleri Kapsar Ve Cezaları Nelerdir ?


TCK Madde 243-246 İnceleyecek Olursak :

MADDE 243

(1)Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

MADDE 244

(1)Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması


MADDE 245

(1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 246

(1) Bu bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
Görüldüğü gibi kanun bilişim suçlarını açıkça hükme bağlamıştır. Bu bağlamda bişim Suçları çok çeşitli çeşitlerde işlenebilmektedir mesela bu konuda ilk verebilcegimiz örnekler arasında hackerlar geliyor ancak durum sadece onlardan ibaret değildir. Hackerlar sistemlere izinsiz (yetkisiz) erişim yaparak zarar verirler ya da bilgilerini çalarak egolarını tatmin ederler. Ancak sizlerde bilişim suçları işleyebilirsiniz. Kullandığınız lisanssız yazılımlar. Dinlediğiniz mp3ler Bilişim Suçu kapsamına girmektedir.

"Bilişim Suçlarından" şimdiye kadar, en çok zarar görmüş kişiler; öncelikle "web-masterlardır" Bunun nedeni ise siteleri hacklenmekte, ve yaptıkları emekler boşa gitmektedir...


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Dakikadır Makaleyi Okumaktasınız

© Copyright wmyeri.com / WideSight

Alıntı ile Cevapla

Reklam
Cevapla

« - | - »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Sosyal Medya Uyarı
Google web master forumu olan wmyeri.com web master forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan wmyeri.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için admin@wmyeri.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, en geç 3 iş günü içerisinde size dönüş yapılacaktır.