Webmaster Forum, Ticaret Forumu, Webmaster Para Kazanma

Geri dön   Webmaster Forum, Ticaret Forumu, Webmaster Para Kazanma > Webmaster Genel > Web 2.0

Web 2.0 Web 2.0 dünyası hakkında herşey

Cevapla
 
Seçenekler Arama
  #1  
Alt 30 Nisan 2015, 20:09
seco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Normal Üye
  
 
Aksaray Şubesi
Üyelik Tarihi: 30 Nisan 2015
Mesajlar: 84
Konular : 83
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
seco Seçkin bir yolda
Post Web 1.0, 2.0, 3.0, 4.0, …, web ∞

Ortalama bir İnternet kullanıcısının aşina olduğu bu terimler İnternet sözlüğünde en sık kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Temel olarak, bu terimlerin İnternet sitelerinde kullanılan Web teknolojilerini kapsadığını söyleyebiliriz. Başka bir deyişle, bu terimler İnternet sitelerinde kullanılan bir takım özellikleri ve ölçütleri kapsıyor da diyebiliriz. Peki ama İnternet’in hayatımıza girmesiyle başlayan ve günümüze uzanan gelişiminin de göstergesi olan bu terimlerin birbirinden farkı nedir?
Web 1.0 ile başlayalım…Web 1.0, Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen World Wide Web (WWW), yani Dünya Çapında Ağ teknolojisinin ilk zamanlarında oluşturulan Web sitelerine atıfta bulunmak için kullanılmaktadır(Berners-Lee, 2011, para. 1). İnternetin toplumla buluşmasının ertesinde dünyayı saran bu dünya çapındaki ağın başlarda böyle özel bir ismi yoktu. Fakat günümüz WWW teknolojisindeki ilerlemeler sonucunda bu isim yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Web 1.0 olarak nitelendirilen Web sitelerindeki temel amaç, sadece, kullanıcıya bilgiyi sunmaktır. Başka bir deyişle, web tasarımcısı siteyi hazırlar ve yayımlar; kullanıcılar ise bu siteye erişip, bilgiyi sadece okuyabilirler. Bu en temel özelliğin dışında Web 1.0 olarak nitelendirilen sitelerin diğer özellikleri şöyledir:
Bu Web sitelerinde etkileşim kullanıcının sadece sayfalar arasındaki bağlantılar aracılığıyla gezinmesiyle sınırlıdır.
Kullanıcının sitedeki içeriğe katkıda bulunma hakkı yoktur. Yani, kullanıcının pasif bir rolü vardır ve kullanıcı tümdengelim yaklaşımıyla bir bütün halinde sunulan bilgileri okuyabilen bir tüketici rolündedir (Horzum, 2007, s. 104).
Bu siteler genellikle HTML (HyperText Markup Language) tabanlı olduğundan, bahsettiğimiz zamanlarda bir Web sitesi yapmak HTML kodlama bilgisi gerektirmekteydi.
Web 2.0 ile birlikte…
Web 2.0 terimi ilk olarak O’Reilly ve MediaLive International arasında düzenleyecekleri bir konferans için yaptıkları bir beyin fırtınası oturumu sırasında ortaya atılmıştır. Oturumun amacı, gelişen teknolojiyle birlikte Web sitelerine gelen yenilikleri ve ortaya attıkları bu yeni kavramla Web sitelerindeki hangi özelliklerin kastedildiğini belirlemekti (O’Reilly, 2005, para. 2).
Web 2.0 olarak nitelendirilen sitelerin Web 1.0 sitelerinden ayrıldığı en önemli nokta kullanıcının rolüdür desek herhalde yanlış olmaz. Web 2.0 sitelerinde kullanıcıların rolü Web 1.0 sitelerinde olduğu gibi sadece okuyabilen pasif bir tüketici değil tam tersine, içerik üzerinde söz hakkı bulunan, içeriğe katkıda bulunan, geliştiren ve paylaşan aktif bir üreticidir.


Web 2.0 uygulamalarının temel amacı, kullanıcıların teknik sorunlarla yüzleşmeden içerik geliştirmesini ve paylaşmasını sağlamaktır. Bu uygulamalar aynı zamanda kullanıcıların İnternet’in işbirliği ve sosyal etkileşim olanaklarından faydalanmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle Web 2.0 için “Sosyal Devrim” diyenler de vardır (Downes, 2005, para. 25; Ebner, Holzinger, & Maurer, 2007, s. 560). Benzer şekilde Web 2.0 araçlarına “sosyal yazılımlar” ya da “sosyal medya (ortamlar)” da denilmektedir. Facebook, Twitter, Flickr, Youtube, vb. gibi sitelerin Web 2.0’a örnek olarak gösterilen ilk uygulamalar olduğu gözönüne alındığında bu yakıştırmanın nereden kaynaklandığı da açıkça görülebilmektedir.
Web 2.0 olarak nitelendirilen sitelerin temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:
Kullanıcılar Web Okur/Yazarı rolündedir. Yani, kullanıcılar önceden hazırlanıp sunulmuş içeriği okumakla kalmayıp bu içeriğe katkıda bulunma hakkına da sahiptir. Böylece kullanıcılar işbirliği içinde içerik geliştirip paylaşabilirler. Bu içeriklere katkıda bulunabilirler. Sosyal medya araçlarının gelişmesiyle kullanıcılar arasındaki bu içerik paylaşımı, işbirliği ve etkileşim en üst seviyeye çıkmış durumdadır.
Kullanıcılar içerikleri etiketler kullanarak sınıflandırabilirler bu işleme de etiketleme denilmektedir. Bu sayede içerikler kullanıcıların ortak katılımıyla kategorilere ayrılır ve bu da hem içerik ararken kullanıcıların işini kolaylaştırır hem de kullanıcılara içerikleri daha düzenli bir şekilde saklama imkanı sunar.
Web 3.0 deyince…
Web 3.0 kullanıcının kontrolü dışında gerçekleşen bilgisayarlar arasındaki iletişimi ifade etmek için kullanılan ve bu iletişimde kullanılan yöntemleri kapsayan bir terimdir. Aslında, bilgisayarlar arasındaki iletişim arama motorları arasındaki iletişimi ifade etmektedir (Hendler,2010, s. 77). Web 3.0, kullanıcı tarafından sağlanan içeriğin arama motorları tarafından anlamlandırılması, kullanıcının istediği bilgiye ve sağladığı ipuçlarına göre bilginin yorumlanıp kullanıcının özel ihtiyaçlarına uygun bir şekilde sunulması anlamına gelmektedir. Bu nedenle Web 3.0 Anlamsal Ağ (Semantic Web) olarak da adlandırılmaktadır.
Web 3.0 yapısının özelliklerine baktığımızda aşağıdaki üç ana başlığı listelemek mümkündür.
Kişiselleştirme
Arama motorlarının arama sonuçlarını, kullanıcının webde bıraktığı izleri takip ederek kişisel tercihlerine göre ayarlama özelliği olarak tanımlayabiliriz. Daha açık ifade etmek gerekirse, sizin “Bugün ne yemeliyim?” şeklinde bir sorgu arama motorunun diyetinize ve yemek alışkanlıklarınıza göre bir süzme yaparak size en uygun seçenekleri menüler halinde sunmasıdır..
Yapay Zeka
Kullanıcıların İnternet üzerinde yaptıkları aramalardan ve paylaşımlardan anlam çıkarıp kullanıcının neler yapmak isteyeceğini tahmin etme özelliği diyebiliriz. Buna örnek olarak amazon.com sitesinden HTML5 ile ilgili birkaç kitap inceledikten sonra tekrar siteye giriş yaptığınızda ana sayfada sizin için önerilen, gözden geçirmeniz tavsiye edilen HTML5 ile ilgili kitapları görmenizi verebiliriz.
Hareketlilik
Kullanıcıların kişiselleştirilmiş içeriklerine zaman, mekan ve medya ortamı kısıtlaması olmadan erişebilmesi anlamına gelmektedir. Bu açıdan, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, akıllı televizyonlar, oyun konsolları, vb. erişim için en önemli araçlar haline gelmektedir.
Kısacası, Web 3.0’a İnternet’in zeki hali diyebiliriz. Başka bir deyişle, Web 3.0 aramalarda anahtar kelimeler kullanmak yerine tıpkı bir başka insanla iletişimimizde olduğu gibi doğal dililimizi kullanarak, yani daha anlaşılabilir tümceler kullanarak, istediğimiz sonuca ulaşmamızı sağlayacak da diyebiliriz. Bir örnek olması açısından, TrueKnowledge sitesine gidip soru kısmına “What is the capital of Turkey?” yazarsanız Web 3.0’ın yaşamımıza neler getirebileceğini katabileceğini az çok gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Daha Web 3.0 tam anlamıyla uygulanıp kullanılmaya başlanmadan ve biz kullanıcılar Web 3.0 kavramını benimseyemeden, Web 4.0 hakkında çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı bile (Metz, 2007, s. 79). Ön görülen Web 4.0 tanımlamasında sanallaştırma ön plana çıkıyor. Web 4.0 uygulamalarının Yapay Zeka teknolojisinin yanı sıra Zenginleştirilmiş Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisinden de faydalanması bekleniyor. Ayrıca, kişisel dosyaların, verilerin ve içeriklerin depolanmasında Bulut Bilişim uygulamalarının öne çıkması ve yerel disk kullanımının ortaya çıkardığı sorunları ortadan kaldırması bekleniyor. Buna örnek olarak eyeOS yazılımını inceleyebilirsiniz. Tabii bu uygulamalar için yüksek hızlı İnternet bağlantısı gibi teknik altyapılar da öngörülüyor.
Web ∞’a giderken
İnternet’in tarihçesine baktığımızda yayımlanan ilk Web sayfasından bugün çoğumuz için hayatımızın bir parçası olan Facebook, Twitter, Flickr, Youtube, vb. gibi Web sitelerine ulaştığımızı görüyoruz. Bu da geleceğe dair beklentilerimizin yüksek olması gerektiğini önerir niteliktedir. Büyük ihtimalle Web x.x gösterimindeki rakamlar sürekli güncellenecektir. Bu da kullanıcıların artan beklentileriyle doğru orantılı olacaktır. İnternet teknolojilerinin son 20 yılda aldığı yola baktığımızda, Zenginleştirilmiş Gerçeklik teknolojisinin Web uygulamalarında resim, yazı, vb. gibi bir araç haline geleceğini söylemek çok da uçuk bir fikir gibi gelmiyor. Ayrıca, şu anki kullanımına baktığımızda Yapay Zeka teknolojisinin tam anlamıyla hayatımıza Web üzerinden girebileceğini söylemek de mümkündür.
Bu yazımızda Web 1.0, Web 2.0, Web 3.0 ve Web 4.0 hakkında temel bilgiler üzerinde durduk. Eğer ilgilinizi çekiyorsa bu alanda kullanıcı, uygulayıcı, geliştirici ya da araştırmacı olarak roller üstlenebilirsiniz. Bundan sonraki yazılarda öğrenim-öğretim sürecinde kullanabileceğimiz Web araçlarından ve uygulamalarından bahsedeceğiz.
SES@ ile kalın,

Alıntı ile Cevapla

Reklam
Cevapla

« - | - »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Sosyal Medya Uyarı
Google web master forumu olan wmyeri.com web master forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan wmyeri.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için admin@wmyeri.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, en geç 3 iş günü içerisinde size dönüş yapılacaktır.